Rola Morza Bałtyckiego, jako gwaranta bezpieczeństwa i siły napędowej transformacji energetycznej Europy, w ostatnich latach radykalnie wzrosła. Wpłynęły na to przede wszystkim zmiany geopolityczne, ale też rozwój technologii, pozwalający na budowę bezpiecznej i stabilnej energetyki na morzu. ORLEN, jeden z liderów zmian w regionie, wspólnie z S&P przygotował raport, w którym wskazuje wspólne energetyczne interesy państw basenu Morza Bałtyckiego. Opisujemy też potencjalne obszary współpracy, która może przyczynić się do pełnego wykorzystania transformacyjnego potencjału Bałtyku.
4,5x
potencjał wzrostu w produkcji z regionalnych odnawialnych źródeł
Różnice w koszcie wytwarzania energii elektrycznej (LCOE) wynoszące od 15 do 30 €/MWh stwarzają możliwość wymiany handlowej w regionie. Rosnący udział pogodozależnych źródeł energii odnawialnej sprawia, że interkonektory elektroenergetyczne stają się kluczowe dla bezpieczeństwa energetycznego. Większa współpraca między Państwami regionu w tym zakresie i powstanie regionalnej grupy roboczej mogłoby wesprzeć opracowanie systemu współdzielenia kosztów i zharmonizować procesy uzyskiwania pozwoleń.
93 GW
potencjał mocy offshore na Bałtyku
Ponad 60 projektów offshore, na różnym etapie przygotowań, to wielka szansa na redukcje udziału węglowodorów w miksie energetycznym, a współpraca w zakresie planowania przestrzennego na morzu może być kluczowym czynnikiem umożliwiającym osiągnięcie znaczącego wzrostu mocy zainstalowanych na Bałtyku.
300 000 ton
dodatkowe zapotrzebowanie na odnawialny wodór
Prognozuje się, że region będzie borykał się z niedoborem odnawialnego wodoru, aby osiągnąć cele w zakresie energii odnawialnej określone w dyrektywie RED III do 2030 roku. Odpowiedzią mogłaby być regionalna aukcja wodoru, wykorzystująca regionalny koszyk w ramach modelu EU H2Bank.
15 €/t
o tyle niższy może być koszt transportu CO₂ względem Morza Północnego
Składowanie CO₂ pod dnem Morza Bałtyckiego i jego transport może być tańsze niż składowanie pod dnem Morza Północnego. Wspólne mapowanie podpowierzchniowe Morza Bałtyckiego oraz przejrzystość regulacyjna dotycząca inwestycji w regionie Morza Bałtyckiego mogłyby otworzyć drogę do składowania CO₂ pod dnem Morza Bałtyckiego.
64 p.p.
spadek udziału importu gazu z Rosji
Udział gazu z Rosji w strukturze importu regionu spadł z 68% w 2018 roku do 4% w 2023 roku. Import LNG oraz wykorzystanie Baltic Pipe umożliwiły zastąpienie rosyjskiego gazu, jednak obecnie widoczny jest nacisk na rozbudowę infrastruktury gazowej. Rozbudowa interkonektorów gazowych może wspierać regazyfikację i wykorzystanie przepustowości rurociągów w regionie.